رای به سایت :
87
محبوب
سازمان بسیج مهندسین
شنبه 03 فروردين 1398 -
مسئول سازمان بسیج مهندسین تهران در گفتگو با بسیج پرس؛
مسئول سازمان بسیج مهندسین تهران در گفتگو با بسیج پرس؛

کارآمدسازی نظام در حوزه های تخصصی، مهم ترین هدف سازمان بسیج مهندسین است/ برگزاری مراسم روز ملی مهندسی چهارم اسفند
calendar
تاریخ : 1393/11/30 - 19:55
2
محبوب  
رای به خبر :

مسئول سازمان بسیج مهندسین تهران بزرگ، درباره اهداف تشکیل بسیج مهندسین گفت: توانمندسازی و کارآمدسازی نظام در فعالیت های تخصصی و تربیت و کادر سازی مدیران در حوزه های تخصصی از اهداف تشکیل سازمان بسیج مهندسین است.

مهندس حسن توکلی، مسئول سازمان بسیج مهندسین تهران بزرگ در گفتگو با خبرنگار بسیج پرس">بسیج پرس به تشریح اهداف و عملکرد سازمان بسیج مهندسین تهران بزرگ  و برنامه های در نظر گرفته شده برای روز ملی مهندسی پرداخت.

مسئول سازمان بسیج مهندسین تهران بزرگ با اشاره به سابقه تشکیل سازمان بسیج مهندسین گفت: سازمان بسیج مهندسین از سال 79 بنا به تاکید مقام معظم رهبری در زمینه شکل گیری بسیج اقشار و متخصصین، تشکیل شد. این مجموعه تا سال 87 زیر مجموعه سازمان بسیج مستضعفین بوده و از سال 87 تحت نظر سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) قرار گرفت.

توکلی به اهداف تشکیل سازمان بسیج مهندسین اشاره کرده و بیان داشت: این سازمان با هدف توانمند سازی و کارآمدسازی نظام در زمینه فعالیت های تخصصی و تربیت و کادر سازی مدیران در حوزه های تخصصی شان، فعالیت خود را آغاز کرده است.

ده هزار مهندس در تهران عضو بسیج مهندسین هستند

وی با اشاره به استقبال مهندسین  از عضویت در سازمان بسیج مهندسین گفت: 10 هزار نفر عضو بسیج مهندسین در تهران هستند که درحوزه های مختلف عمران، صنعت و معدن، انرژی، فناوری اطلاعات و کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

توکلی در ادامه اظهار داشت: حفظ وانسجام بخشی به مهندسین و توانمندسازی آنان در حوزه های آموزشی وتخصصی به ویژه در حوزه نظامات مهندسی ساختمان، معدن وکشاورزی؛ دیگر هدف سازمان بسیج مهندسین است و ما با این رویکرد وارد عرصه های تخصصی شده ایم.

رئیس سازمان بسیج مهندسین تهران بیان داشت: هر فردی که به دنبال کارآمدسازی، مطالبه گری و توانمندسازی بوده و دارای روحیه متعهد و تفکر بسیجی باشد، جزو سازمان بسیج مهندسین است.

وی به  فعالیت های سازمان بسیج مهندسین تهران بزرگ اشاره کرد وعنوان داشت: بازدیدهای علمی از سدها و نیروگاه های هسته ای و برقی، فعالیت های عمرانی و پروژه های نفت و انرژی در عسلویه، طراحی سایت و برنامه های اندروید، حضور در نمایشگاه های بین المللی تخصصی صنعت ساختمان، فناوری، نفت وگاز و  برگزاری دوره های تخصصی آموزش برای رشته های مهندسی، از مهم ترین برنامه ها و فعالیت های سازمان بسیج مهندسین تهران بزرگ است.
 

تبیین شاهکارهای مهندسی در دفاع مقدس برای جوانان  

وی در همین زمینه اظهار داشت: در حوزه فناوری اطلاعات در نظر داریم برنامه اندرویدی را در سال آینده با موضوع مبحث 19 و 12 ساختمان برای استفاده مهندسین در عرصه نظام مهندسی ساختمان آماده کنیم. همچنین با عنایت به بیانات رهبری در دیداری که در 6 بهمن امسال با ایشان داشتیم که خطاب به ما فرمودند: ما هر روز در جنگ یک پدیده نو در حوزه مهندسی داشته ایم و با عنایت به اینکه امروز خیلی از جوانان ما با شاهکارهای مهندسی در جنگ از جمله پل خیبر و جاده سیدالشهدا آشنا نیستند، در نظر داریم برنامه اندرویدی از مهندسی در جنگ با نگاه به عملیات خیبر در سال آتی آماده کرده و در هفته دفاع مقدس رونمایی و به صورت رایگان در اختیار عموم مردم قرار دهیم.

توکلی به حضور بسیج مهندسین در نمایشگاه های بین المللی تخصصی اشاره کرد و  افزود: سازمان بسیج مهندسین با حضور در  نمایشگاه های بین المللی اقدام به عضو گیری و جذب از قشر مهندسین نموده و در نمایشگاه فناوری اطلاعات رتبه چهارم را به دست آوردیم.

وی با اشاره به پیگیری موضوع اشتغالزایی برای مهندسین بیان داشت: با تعامل و هماهنگی با مجموعه های مختلف در کشور، برای نزدیک به 250 نفر از مهندسین اشتغالزایی داشته ایم که پیرو درخواست مجموعه های گوناگون و با معرفی ما در پروژه های مختلف جذب و مشغول به کار شده اند.

معرفی نامزدهایی متخصص و متعهد، برای انتخابات نظام مهندسی ساختمان

مسئول سازمان بسیج مهندسین تهران بزرگ گفت: در نظر داریم برای انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان که در شهریور سال 94 برگزار خواهد شد، تعدادی از مهندسین متخصص و متعهد را به عنوان نامزد، جهت شرکت در انتخابات سازمان نظام مهندسی  ساختمان معرفی و حمایت نماییم.

توکلی با بیان اینکه ستاد روز ملی مهندسی در سال 92 تشکیل شد و اولین همایش خود را با حضور ریاست مجلس شورای اسلامی برگزار کرد، گفت: 40 شخصیت و دستگاه حقیقی و حقوقی از جمله جامعه اسلامی مهندسین، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، دانشگاه های امیرکبیر، علم و صنعت، تهران و شریف، شورای عالی فضای مجازی، پژوهشگاه های نفت و نیرو، دانشگاه مالک اشتر، پژوهشکده صنایع دفاعی، پژوهشکده ترویج وتحقیقات کشاورزی، نظام مهندسی های ساختمان، معدن و کشاورزی و کمیسیون های صنعت، عمران، انرژی و کشاورزی مجلس شورای اسلامی از اعضای ستاد روز ملی مهندسی هستند.

نایب رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی مهندسی با اشاره به چگونگی شکل گیری ستاد روز ملی مهندسی گفت: سازمان بسیج مهندسین تهران و جامعه اسلامی مهندسین طی جلسات مشترک اقدام به تشکیل ستاد، دبیرخانه دائمی و بزرگداشت روز ملی مهندسی نموده اند.

پیگیری تاسیس سازمان نطام مهندسی صنعت و فناوری اطلاعات 

توکلی با اشاره به اهداف تشکیل دبیرخانه دائمی روز ملی مهندسی گفت: امسال دبیرخانه دائمی برای همایش ایجاد کردیم که هدف آن ارتباط با کشورهای اسلامی، پیرامون روز مهندسی و پیگیری ایجاد سازمان های نظام مهندسی صنعت و فناوری اطلاعات است که در همین زمینه با وزرای نفت و راه و شهرسازی برای تدوین لایحه از سوی دولت و ارائه به مجلس جلساتی برگزار شده است.
مسئول سازمان بسیج مهندسین تهران بزرگ ضمن اشاره به فلسفه نامگذاری 5 اسفند به نام روز مهندسی عنوان داشت: روز 5 اسفند سالروز تولد خواجه نصیرالدین طوسی است که فردی فیلسوف، حکیم و دارای کارهایی در حوزه مهندسی از جمله ساخت رصد خانه وکتابخانه بوده است که به همین مناسبت این روز به نام روز مهندسی در تقویم کشور ثبت شده است.

پیشنهاد تبدیل روز مهندسی به هفته مهندسی


نایب رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی مهندسی با بیان اینکه در کشورهایی مثل کانادا ماهی به نام ماه مهندسی و در بسیاری از کشورهای دیگر هفته مهندسی داریم، گفت: در کشور ما یک روز به نام روز مهندسی نام گذاری شده است و ما در دیداری که در بهمن ماه امسال با رهبر معظم انقلاب داشتیم به ایشان پیشنهاد دادیم که این روز به یک هفته تبدیل شود و ایشان هم موافقت کردند و پیگیر این هستیم که سال آینده هفته مهندسی داشته باشیم و روزهای آن هم به عناوین مختلف نامگذاری شود.

همایش روز ملی مهندسی با حضور ریاست جمهوری

مسئول سازمان بسیج مهندسین تهران بزرگ ضمن بیان اینکه برنامه روز ملی مهندسی در چهارم اسفند از ساعت 9 تا 12 در مرکز همایش های برج میلاد با حضور رئیس جمهور برگزار می شود، بیان داشت: تقدیر از خانواده شهید شهبازی و یکی از شهدای هسته ای به نمایندگی از شهدای مهندس، رونمایی از یادمان شهید مهندس صفوی، رونمایی تمبر روز ملی مهندسی و تقدیر از 20 شرکت و افراد حقیقی و حقوقی که کارهای برتر مهندسی در سطح ملی در حوزه کارآفرینی وخدمت رسانی انجام داده اند از برنامه های روز ملی مهندسی است.

توکلی درپاسخ به سوالی پیرامون تعامل بسیج مهندسین با بسیج سازندگی به ویژه در زمینه حرکت های جهادی بیان داشت: به دنبال راه اندازی انجمن مهندسان خیر هستیم که 2 هدف عمده را برای آن در نظر گرفته ایم.  یکی از اهداف این انجمن کمک مالی به مناطق محروم به ویژه مناطق محروم اطراف تهران و دیگر فعالیت آن، کمک درحوزه مهندسی ، طراحی و نقشه کشی برای محرومین خواهد بود.
 

آماده همکاری با بسیج سازندگی هستیم

نایب رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی مهندسی با اشاره به ضرورت اراده ملی در سطح کشور برای تعامل میان بسیج سازندگی و بسیج مهندسین گفت: ما اعلام آمادگی می کنیم که مهندسان بسیجی در هر نقطه از کشور که نیاز به حضور آن ها باشد، در حرکت های جهادی به عنوان ناظر و طراح پروژه های عمرانی با بسیج سازندگی  همکاری داشته باشند.

وی در همین زمینه اظهار داشت: باید گروه های جهادی توانمند شده و آموزش های لازم را در زمینه های تخصصی مورد نیاز در حرکت های جهادی ببینند که ما در این زمینه آماده همکاری با بسیج سازندگی هستیم.

مسئول سازمان بسیج مهندسین تهران بزرگ در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه قشر مهندسین در کشور کمتر بسیج مهندسین را می شناسند و رسانه ها نقش مهمی در زمینه معرفی بسیج مهندسین خواهند داشت، گفت: یکی از نقص های فعالیت بسیج مهندسین عدم ارتباط با بسیج دانشجویی است و ما در این زمینه طرحی را درنظر داریم که مهندسین فارغ التحصیل دانشگاه ها بعد از پایان تحصیل، پرونده های بسیج شان به بسیج مهندسین منتقل شود که امیدواریم با تعامل بسیج دانشجویی این کار انجام شود.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6028


tags
                                                   روز ملی مهندسی 93        روز ملی مهندسی 93        روز ملی مهندسی 93        روز ملی مهندسی 93        روز ملی مهندسی 93            

مطالب مرتبط